Rząd chce nowego podatku od zysków nadzwyczajnych spółek energetycznych

Minister Jacek Sasin wnioskował o przyjęcie projektu ustawy zawierającej nowy podatek bez konsultacji społecznych, zwykle wymaganych przy tworzeniu ustaw. Niewykluczone, że projektem zajmie się Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w środę 28 września, wraz z projektami dotyczącymi przyszłorocznego budżetu. Podatek od nadmiarowych zysków ma przynieść państwu 13,5 mld zł. Pierwotne założenia mówiły o obciążeniu nową daniną wyłącznie spółek energetycznych i banków.

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. “Król jest jeden”

Ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych na poziomie z 2022 r. “Ja również wiem, na czym polegają te mechanizmy – rozumiem doskonale mechanizm kształtowania cen energii elektrycznej. Będziemy zdecydowanie domagali się jego zmiany tak, żeby dla Polaków było jak najtaniej. Jako premier będę tego pilnował” – oświadczył. We wpisie na Facebooku premier Morawiecki zapowiedział, że rząd nie będzie tolerować sytuacji, w której nadzwyczajne zyski spółek Skarbu Państwa i spółek zagranicznych są realizowane kosztem obywateli albo instytucji wrażliwych. Według szacunków prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) Rafała Gawina w drugiej połowie roku miesięczne rachunki za prąd wzrosną o około 30 złotych dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie.

Zwolnienie z opodatkowania exit tax

Powołując się na profesora Mariana Nogę, ekonomistę i byłego członka Rady Polityki Pieniężnej, Soboń stwierdził, że takie osoby jak profesor, prognozujące skok dwudziestoprocentowy na początku roku, “mówią, że od września będzie to jednocyfrowa inflacja”. O tę zapowiedź został zapytany w czwartek wiceszef resortu finansów Artur Soboń, który był gościem “Rozmowy Piaseckiego” w TVN24. – To, co zaproponował pan wicepremier Sasin, nie jest podatkiem.

WIG 20 najniżej od marca 2020 r. przez nowe pomysły podatkowe Jacka Sasina

Co ważne, nie zostały przedstawione jeszcze oficjalne kryteria ani konkretne spółki, którym przyjdzie zapłacić podatek od nadmiarowych zysków. Brak konkretnych informacji budzi wiele wątpliwości i pytań dotyczących sposobu oraz terminu rozpoczęcia obowiązywania podatku. Już na początku maja odpowiednik windfall tax, czyli podatku od ponadnormatywnych zysków firm energetycznych, wprowadziły Włochy. O kłopotach ze ściąganiem podatku 9 września informował Reuters. Pierwotnie oczekiwano od 10 do 11 miliardów euro dodatkowych zysku dla budżetu państwa.

Podatek od nadzwyczajnych zysków – założenia projektu

Wprowadzenie daniny od nadzwyczajnych zysków spółek za 2022 rok. Sasin przekazał, że nowa danina miałaby objąć spółki Skarbu Państwa i przedsiębiorstwa prywatne. Zaproponowany podatek od zysków nadzwyczajnych dla spółek energetycznych ma wynosić 50 proc. I przynieść budżetowi państwa 13,5 mld zł – zapowiedział wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Szacowane wpływy z opodatkowania nadzwyczajnych zysków spółek Skarbu Państwa to 13,5 mld zł – poinformował wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Trzeba wiedzieć, że 24 września premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że będzie domagał się od spółek Skarbu Państwa, aby ograniczały swoje nadzwyczajne, nadmiarowe zyski. Nowe podatki Sasina mają uratować Polaków przed skutkami wzrostu cen energii. Wprowadzenie opodatkowania nadzwyczajnych zysków dużych firm. Szacowane zyski to 13,5 mld zł – poinformował Jacek Sasin. Co prawda projektu ustawy w tej sprawie jeszcze nie ma, ale są pomysły na trzy nowe podatki.

Spółka w sprawozdaniu nie wyszczególniła, ile wyniosły jej wpływy z kraju, a ile od kontrahentów zagranicznych. Do najczęściej popełnianych błędów VAT należą nieprawidłowości w zakresie odliczenia podatku naliczonego od zakupów dotyczących pracowników. O prawie do odliczenia nie przesądza wykazanie podatnika jako nabywcy na fakturze. Kluczowe jest nabycie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. Tu znajdziesz pełny tekst ustawy o składce solidarnościowej od nadmiarowych zysków zamieszczonej w Dzienniku Ustaw.

W nocy z piątku na sobotę Rosjanie zaatakowali dronami obiekty infrastruktury energetycznej znajdujące się w regionach wschodniej i środkowej części Ukrainy – przekazała agencja Ukrinform. Na prośbę Kijowa prąd awaryjnie dostarczają trzy kraje sojusznicze, w tym Polska. Profesor Geoffrey Hinton przestrzega przed światowym wyścigiem zbrojeń w dziedzinie AI i zostawianiem jej decyzji o zabijaniu.

Według ministra finansów Christiana Lindnera z tego podatku rząd uzyska “dwucyfrową liczbę miliardów euro”. Jest atrakcyjną dziewczyną o szerokich zainteresowaniach – śpiewa, tańczy i projektuje ubrania. Na Instagramie śledzi ją ponad 2,5 miliona osób. Nic dziwnego, że zainteresowali się nią reklamodawcy. Cenią ją za pracowitość, nigdy nie ma gorszego dnia, nie narzeka i nie domaga się podwyżki. – Widzę potencjał takich rozwiązań w Polsce, ale branża nie wie, jak się za to zabrać – mówi ekspert.

Stwierdził przy tym, że prace nad nową daniną trwają. Na czym polegałby podatek od zysków nadzwyczajnych w Polsce? Jej celem ma być zapewnienie wsparcia w zwalczaniu kryzysu gospodarczego.

Bez właściwej zgody, jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie. W piątek przyznano nagrody imienia Janusza Korczaka 2024. Wśród laureatów znalazła się między innymi Justyna Suchecka z redakcji tvn24.pl. “Jestem bardzo dumna i wzruszona, że mogę się znaleźć w takiej drużynie” – napisała dziennikarka. “Wzywam wszystkich polityków i przywódców w Gruzji, aby dobrze wykorzystali tę szansę i zadbali o to, aby Gruzja pozostała na europejskim kursie, który popiera społeczeństwo” – napisał w serwisie X przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

Zapisało go w projekcie ustawy “o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku”. Rząd debatował nad nim na posiedzeniu w dniu 11 października 2022 r., ale go jeszcze nie przyjął. Między 20 a 30 września 2022 roku temat, jakim jest podatek od nadzwyczajnych zysków, dość mocno zaznaczył swoją obecność w sieci. Pierwsze interakcje zaczęły pojawiać się 23 września (2 tys. interakcji). Wtedy na jaw wyszły doniesienia odnoszące się do projektu, który przewiduje wprowadzenie ceny maksymalnej prądu i podatku od nadzwyczajnych zysków. Natomiast środki finansowe uzyskane tą drogą miały posłużyć na walkę z kryzysem energetycznym.

Inflacji, to po pandemii ich wkład w inflację sięga już 54 proc. Tymczasem polskie Ministerstwo Aktywów Państwowych, nie czekając na uzgodnienia na szczeblu europejskim, przedstawiło swój pomysł idący jeszcze dalej, niż projekt Komisji. Według zapowiedzi ministra Jacka Sasina, cena energii miała by być ograniczona do 618,24 zł za 1 MWh, a podatek od nadmiarowych Ogółem mówi 2 000 000 baryłek dziennie ropy dostaw off rynku zysków miałby stawkę 50 procent. Wpływy z niego miałyby wspomagać samorządy i odbiorców prądu najbardziej dotkniętych obecną sytuacją (np. firmy energochłonne czy gospodarstwa domowe). Dodatkowo warto zaznaczyć, że rząd nadal jest na etapie planowania. Nie został sporządzony dotychczas projekt ustawy, który zostałby zatwierdzony w procesie legislacji.

  1. Soboń był też pytany, jaki poziom inflacji zapisano w ustawie budżetowej na 2022 rok, odpowiadał, że “taki, jaki wówczas wydawał się realny”.
  2. W 2021 roku Bezprawnik wypracował 1,37 mln zł przychodów i 276 tys.
  3. Na pewno chodzi o spółki, zarówno Skarbu Państwa, jak i prywatne.

Eksperci podatkowi zgodnie przyznają, że nowa danina, mimo swojej oryginalnej nazwy, jest de facto podatkiem. – Taki jest po prostu jej sens ekonomiczny, niezależnie od tego jak ją nazwiemy – zauważa Jarosław Neneman, ekonomista z Uniwersytetu Łódzkiego i były wiceminister finansów. Dodaje, że podobnie jak w przypadku danin nazywanych wprost podatkami trzeba zadbać o klarowne uregulowania co do tego, kto ma być podatnikiem i w jakim trybie należy wymierzać ten podatek. Polskie Towarzystwo Gospodarcze apeluje do rządu o zaprzestanie prac nad tym szkodliwym projektem, który w dobie wysokiej inflacji, szalejących cen energii będzie gwoździem do trumny dla wielu polskich przedsiębiorców. Pomysł tego typu podatku jest od miesięcy żywo dyskutowany także we Francji. W lipcu Zgromadzenie Narodowe niewielką przewagą głosów zdecydowało o jego odrzuceniu.

Dotyczyć ma też wszystkich dużych firm zatrudniających powyżej 250 osób oraz osiągających roczny obrót netto przekraczający 50 mln euro. Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin proponują wprowadzenie maksymalnej ceny energii na poziomie 618,24 zł/MWh dla odbiorców wrażliwych i jednostek samorządu terytorialnego. Względem średniej wysokości taryfy zatwierdzonej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki dla gospodarstw domowych na 2022 rok.

Postuluje się nie uwzględniać roku 2020 w wyliczeniu z uwagi na jego wyjątkowy, pandemiczny charakter. W komunikacie o podatku na stronie MAP czytamy, że danina ma być od nadzwyczajnych zysków spółek za 2022 r., w tym od energetycznych. Pomysł na wprowadzenie podatku od nadmiarowych zysków pojawił się jesienią 2022 r.

Nowy podatek mają zapłacić duże firmy, które zajmują się wydobyciem, wytwarzaniem lub obrotem węglem. Chodzi o przedsiębiorstwa, które uzyskały w 2022 r. Średnich dochodów uzyskiwanych w ciągu poprzednich 4 lat.

Na początku marca 2023 wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował jednak, że poza spółkami energetycznymi podatek od nadmiarowych zysków ma objąć jeszcze wyłącznie spółki górnicze i naftowe. 4 listopada Izba Poselska przyjęła rządowy projekt zmian ustawowych wprowadzających podatek od ponadwymiarowych zysków (windfall tax, WFT). Muszą go jeszcze zaakceptować zdominowany przez rządzącą centroprawicę Senat i prezydent, którego ewentualne weto większość rządowa w Izbie Poselskiej powinna bez większych problemów odrzucić.

Na pewno chodzi o spółki, zarówno Skarbu Państwa, jak i prywatne. Początkowo obciążone miały być banki, spółki Skarbu Państwa i przedsiębiorstwa energetyczne. Wg wyliczeń ekspertów z Forum Energii, w ciągu roku marże energetyczne wzrosły o 7000%! W ogromnej większości to państwowe firmy… ale sektor prywatny też ma trafić pod Fidelity Digital Assets w celu zapewnienia opieki nad Funduszem Rentowności Instrumentów Pochodnych Bitcoin nożyce. Nowy podatek od nadzwyczajnych zysków to na razie propozycja, której ostateczny kształt może się jeszcze wielokrotnie zmienić. Według przecieków prasowych „danina Sasina” obejmie wszystkie przedsiębiorstwa, których średnioroczne zatrudnienie wynosi 250 lub więcej pracowników, a roczny obrót netto to powyżej 50 mln €.

Soboń nie zdradził natomiast, które branże zostaną nim ostatecznie obarczone. – Czy to będzie całość gospodarki, czy to będzie tylko sektor energetyczny – o tym też w tej chwili rozmawiamy – powiedział. Soboń wskazywał, że trwają prace nad ustaleniem relacji nowej daniny do CIT – podatku dochodowego od osób prawnych – który te firmy już płacą. W przypadku grup Prokuratorzy proszą Barra o unieważnienie notatki w sprawie nieprawidłowości w liczeniu głosów w USA – Washington Post kapitałowych zaproponowano, aby danina dotyczyła wyników całej grupy skonsolidowanych zgodnie z przepisami bilansowym – czytamy w założeniu. Ustawodawca zaznacza, że danina powinna dotyczyć tych dużych przedsiębiorców, którzy zwiększają zyski poprzez nadmiarowe podniesienie marż, nie zaś tych, którzy przy relatywnie stałych marżach zwiększają dochody dzięki np.

Zaproponowany podatek od zysków nadzwyczajnych dla spółek energetycznych ma wynieść 50 proc. 4 września kanclerz Niemiec Olaf Scholz ogłosił program mający na celu złagodzenie wpływu rosnących cen energii. Zaakceptowały go wszystkie partie koalicyjne (a więc CDU/CSU, FDP i Zieloni). Zgodnie z jego założeniami środki na rzecz obniżenia cen gazu, paliwa i węgla dla konsumentów mają pochodzić m.in. Kolejnego dnia wicepremier poinformował, że “szacowany wpływ do budżetu to 13,5 mld zł”.

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *